Government Movements

Anurag Jain’s central deputation term extended until June ’18

Views: 1.3K

Anurag-JainAnurag Jain, an IAS officer of 1989 batch of Madhya Pradesh cadre, has been given extension in central deputation until 28th June 2018.

Jain’s five-year deputation tenure was scheduled to expire on June 10. Jain was appointed as Joint Secretary in the Department of Financial Service on June 10.

It was him who handled the OROP issue in PMO. He also looks after Chemicals & Petrochemicals Department as part of PMO. An IIT graduate-turned-IAS, he is known for his IT skills and served as Secretary in the Chief Minister’s Office in his home state between 2005 and 2011.

While serving as JS, DFS, he served as Acting CMD of Export-Import Bank of India (December 2013 to February 2014) and also as Interim CEO & MD of IFCI Limited (May 2013 to July 2013).

Comments

comments

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Latest News

To Top